I voor. 15. detsember 1998. a.

Füüsikaülesanded


1. ülesanne

Pimedas toas on laual valge paberileht, millele on joonistatud punast ja sinist värvi kujundid.

a) Mis värvi paistavad paberileht ja sellele joonistatud kujundid, kui neid valgustada laualambiga, mille elektripirni ette on paigutatud punane klaas? Põhjenda oma vastust.

b) Mis värvi paistavad paberileht ja sellele joonistatud kujundid, kui neid valgustada laualambiga, mille elektripirni ette on paigutatud punane klaas ja paberilehte vaadata läbi sinise klaasi? Põhjenda oma vastust.

2. ülesanne

Aseta kaks taskupeeglit lauale vertikaalselt peegelpindadega vastakuti teineteisest 4 sentimeetri kaugusele. Paiguta peeglite vahele lühike küünal, nii et küünla taht oleks kummastki peeglist täpselt samal kaugusel. Süüta küünal ja vaata peeglites tekkinud leegi kujutisi. Kui suur on leegi esimese ja teise kujutise vaheline kaugus?

3. ülesanne

Päikesepaistelise ilmaga võib selge veega madala veekogu põhjas näha väikese lainetuse korral heledaid valgusvööte. Kuidas tekivad valgusvöödid?

4. ülesanne

Kaks peeglit on teineteise suhtes 60° nurga all peegelpinnad vastakuti. Mitu eseme kujutist tekib peeglites ja kuidas need paiknevad? (Tee joonis). Kuidas muutub kujutiste arv, kui peeglitevahelist nurka suurendada või vähendada?Palume saata kõik küsimused aadressil
Viimati muudetud: