VARIA

Nõo Keskkoolis 1968. aastal füüsika- ja astronoomiaõpetajana tööle asudes sai minu üheks käsiraamatuks Uno Veismann "Tähed ja tehnika". Teaduse teedelt, Valgus 1968.
Nõost mõne kilomeetri kaugusel asuva Tõravere Observatooriumi külastusi tuli tihti ette, koostöö sealsete teadlastega arendas süvaõpet reaalainetes.

Hiljutisel kohtumisel Uno Veismanniga meenutasime möödunud aegu, arutlesime teaduse arengu üle. Kingituseks sain raamatu Uno Veismann, Kalju Eerme. "Päikese ultraviolettkiirgus ja atmosfääriosoon", Ilmamaa 2011.
Raamatu kaanetutvustuselt võib lugeda: "Ultraviolettkiirguse mõju inimtervisele sõltub kiiritustihedusest/doosist: vähese kiirguse korral ei sünteesita küllaldaselt D-vitamiini ja luustik võib kahjustuda, tugev kiirgus võib kahjustada nahka ning põhjustada nahavähki.
Raamatus kirjeldatakse päikese ultraviolettkiirguse ja atmosfääriosooni uuringuid maailmas ja Eestis ning esitatakse viimase paarikümne aasta jooksul saadud tulemusi. Käsitletakse muutusi osoonikihi paksuses seni ning tulevikus, puudutatakse optilise kiirguse mõõtmismeetodeid, jagatakse soovitusi päevitajatele."

Väärt käsiraamat tarkuse taganõudjatele ja suvise päikesepaiste nautijatele.
Enn Liba
mai 2013